Cluj-Napoca v Rumunsku 2015

12. – 19.7. 2015 sa viac ako 300 mladých Rómov aj Nerómov stretlo v hlavnom európskom meste mládeže Cluj-Napoca v Rumunsku, aby spolu povedali NIE diskriminácii Rómov v Európe.

Akcia pozostávala z viacerých workshopov kde sa účastníci mohli naučiť niečo nové o rómskom holokauste, segregácií rómskych detí v školstve, ľudských právach, ale aj remeslách a kultúre.
Mládežnícka akcia spoluorganizovaná dobrovoľníkmi ZMR mala tiež aktivistický rozmer. Priamo v meste Cluj v roku 2010 zo dňa na deň vysťahovali rómske aj nerómske rodiny z centra mesta do oblasti za mestom vedľa smetiska.

Na znak solidarity sme spolu s členmi komunity zorganizovali pochod z komunity do centra mesta. Niekoľko-kilometrový pochod za ich práva spojil 500 ľudí z celej Európy aby poukázal na nespravodlivé praktiky samosprávy.

Ako príjemné ukončenie tejto akcie bol zorganizovaný festival v hlavnom parku kde mali participanti možnosť v rámci workshopov odprezentovať všetko čo sa v priebehu týždňa naučili alebo vyprodukovali.

_hOycVW-u54ZG3XYbK3aggbX3LwQdAc3jYYNOkDDKYpFQJ1-8HBeKfeRWhDa2aAYgUPBRg=w1332-h537