O nás
Súčasnosť
Kto Sme?
- Patríme medzi najstaršie organizácie na Slovensku, ktoré sa zaoberajú prácou so sociálne vylúčenými skupinami, s akcentom na rómske spoločenstvo a zdravotne znevýhodnené obyvateľstvo
- Máme viac ako 20 ročné skúsenosti
- Za dobu svojej existencie sme realizovali viac ako 60 projektov kde sme neformálne vyškolili vyše 1660 osôb a vytvorili viac než 400 pracovných miest
Čím Sa Zaoberáme?
- súlade s aplikačnou praxou presadzujeme zmeny v oblasti ľudských práv, vzdelávania a zamestnanosti
- zameriavame sa na neformálne vzdelávanie, sociálnu ekonomiku a komunitnú prácu
O Čo sa Usilujeme
- Vyššiu Kvalitu Života
- Rovnaké Šance Pre Všetkých
V programových líniách sa zameriavame na riešenie aktuálnych tém:
Presadenie koncepčného, kreatívneho a inovatívneho riešenia pri odstraňovaní generačnej chudoby.
Presadenie konceptu „multifunkčný charakter“ – viacúčelové zariadenie pod jednou strechou:
- sociálny podnik
- kreatívna dielňa
- vzdelávacie centrum
- komunitné centrum
- terénna sociálna práca
- dobrovoľnícke centrum
Na základe nášho inovatívneho konceptu „multifunkčný charakter“, ktorý uplatňujeme vzniká udržateľná forma riešenia zlepšenia kvality života v lokalitách, ktoré sú postihnuté chudobou (spojenou s dlhodobo prehliadanou potrebou systémového riešenia sociálne vylúčených skupín).
Multifunkčný charakter práce kladie dôraz na najzraniteľnejšiu časť obyvateľstva – vylúčené rómske komunity a zdravotne znevýhodnených, využitím:
- princípov sociálnej ekonomiky
- komplexnej tvorby lepších podmienok pre život v komunite a dôstojnú prácu
rozšírenia škály možností uplatnenia našich klientov a príslušníkov zraniteľných skupín lepších podmienok pre život v komunite a dôstojnú prácu.
História
Medzi rokmi 2011 – 2012 ZMR viedlo projekt “Reforma lokálnej samosprávy a verejnej služby – Spoločná cesta”, ktorý prispiel k Dekáde rómskej inklúzie poskytovaním aktivít zameraných na rozvoj kapacít pre občanov MRK.
Od roku 2012 je ZMR členskou organizáciou Phiren Amenca – medzinárodnej siete rómskych a nerómskych organizácií s cieľom bojovať proti stereotypom a rasizmu prostredníctvom neformálneho vzdelávania, dobrovoľníckych aktivít, vzájomného dialógu a aktivizmu.
Projekty sociálneho podnikania:
V období 2013 – 2015 ZMR uskutočňovalo projekt “Druhá Lastovička” zameraný na aplikáciu princípov sociálnej ekonomiky do praxe. Projekt vytvoril 37 pracovných miest pre dlhodobo nezamestnaných a sociálne vylúčených ľudí z MRK v obci Valaská. Aktivity projektu zahŕňali transformáciu budovy ZMR do multifunkčného centra zariadeného vhodnou technológou pre potreby prevádzky práčovne – práčky, sušičky, mangle a žehličky. Projekt vytvoril možnosť spustenia funkčného sociálneho podniku a poskytol nezamestnaným občanom dôležitý krok k ich inklúzii.
V roku 2014 ZMR spustilo projekt “Chránená Dieľňa” zameraný na poskytnutie zamestnania pre ľudí, ktorí čelia viacerým bariéram v hľadaní práce – Rómovia so zdravotnými problémami, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní.
Od 2013 po súčasnosť, ZMR vedie projekt „Pracovná terapia” v spolupráci s Úradom práce Brezno, v súlade so zákonom o službách zamestnanosti. Aktivity projektu sa sústredia na rozvoj profesných zručností a získanie pracovných návykov. Projekt vychádza z tézy, že získanie, prehĺbenie a obnovenie si základných kompetencii je kľúčové pre postupnú inklúziu do spoločnosti.
Od založenia v roku 1999, ZMR vyškolilo vyše 1100 ľudí. Z tejto množiny ľudí sa vyprofilovali členovia management tímu v rámci ZMR, ale aj kolegovia z iných mimovládnych organizácií, ktorí založili nové inštitúcie na základe kompetencií získaných na školeniach ZMR.